Koruncuk Kimdir?
Vakıf, kimler tarafından ne amaçla kurulmuştur?
Koruncukköylerde yaşam nasıl sürmektedir?
Vakfınıza çocuklar nasıl ve nereden geliyor?
“Aileye Dönüş” projesi nedir?
Eğitim hakkı risk altındaki çocuk ne demek?
Belletmenler hangi kriterlere göre seçilmektedir?
Vakıf gelirlerini kimlerden ve nasıl elde ediyor?
Koruncuk Kimdir?
“Koruncuk” kısaca “korunma ihtiyacında olan çocuk” demektir. Kişisel varlığı tehdit altında veya hakları risk altında olan her çocuk bu kapsama girmektedir.
Vakıf, kimler tarafından ne amaçla kurulmuştur?
Koruncuk Vakfı 1979 yılında, Dönemin İstanbul Çocuk Şubesi Müdürü Hüseyin Bilgin’in önderliğinde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Bürosu’na gelen korunma ihtiyacındaki çocuklara destek vermek için devletle iş birliğinde bulunabilecek güçlü bir Sivil Toplum Kuruluşu ihtiyacı üzerine tespit edilmiş ve bunun üzerine üst düzey bürokratlar ve gönüllüler tarafından kurulmuştur.

Kuruluşundan 2019 yılına kadar devlet koruması altındaki çocuklara kendi kaynaklarıyla destek veren Koruncuk Vakfı, zaman içinde çocuğa bakış ve çocuk koruma yaklaşımının tüm dünyada ve ülkemizde değişmesi, aile odaklı hale gelmesi ile bu değişimin bir sonucu olarak 2019 yılı Temmuz ayından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında, “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği” kapsamında yurt statüsünde hizmet vermektedir. Bugüne kadar yüzlerce çocuğun donanımlı, kendine güvenen bireyler olmalarını sağlayan Koruncuk Vakfı, 2019 yılından beri yeni vizyonu ile temel ihtiyaçları ve eğitime erişimleri risk altındaki kız çocuklarına, ‘akademik başarı önkoşulu olmaksızın’ ortaokuldan üniversiteye kadar barınma ve bakım hizmeti vererek onların sıcak bir aile ortamında eğitime erişmelerine ve hayata hazırlanmalarına imkân vermektedir. Koruncukköy Urla’da ortaokul, Koruncukköy Bolluca’da ise lise seviyesindeki kız öğrenciler desteklenmektedir. Sunduğu bakım ve barınma hizmetinin yanı sıra kız çocuklarının akademik ve psikososyal açıdan gelişimlerini önemseyen Koruncuk Vakfı, lise mezuniyeti sonrası kız çocuklarının yanında olmaya devam etmekte, üniversite eğitimleri ve mesleki gelişimlerini desteklemektedir. Aile Destek Birimi ile hem barınma – bakım desteği verdiği kız çocuklar ve ailelerini, hem de hizmet verdiği bölgelerdeki diğer ihtiyaç sahibi çocukları ve ailelerini güçlendirmektedir. Her yerde ve her koşulda çocuğun eğitime erişim hakkı olduğunu savunan Koruncuk Vakfı; Adalet Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında Türkiye’nin farklı cezaevlerinde kalan hükümlü ya da tutuklu öğrencilere düzenli destek sunmaktadır.
Koruncukköylerde yaşam nasıl sürmektedir?
Koruncukköylerde günlük yaşam sabah erkenden başlar. Belletmenler çocukları okula gitmek üzere hazırlarken servis araçlarımız da onları devam etikleri çevredeki okullarına bırakır. Akşamüstü tüm çocuklar okullarından dönmüş olur ve Koruncukköylerin içindeki Etüt Merkezi’ne giderek onlara eşlik eden öğretmenleriyle ders çalışırlar. Belirli bir program kapsamında spor, görsel sanatlar, müzik, zeka oyunları ve bilgisayar kullanımı gibi faaliyetlerde bulunurlar. Günlük programlarından sonra boş vakitlerini istedikleri gibi değerlendirebilen çocuklar akşam yemeklerini hep birlikte yerler ve ev düzenine uyarlar. Hafta sonları etüt saatlerinin dışında kalan zamanlarda da kendi istekleri ve ilgileri doğrultusunda planlanan çeşitli faaliyetlere katılırlar. Bağışçıların destekleriyle organize edilen tiyatro, sinema, konser, müze gezileri, sportif faaliyetler sayesinde çocuklarımız hayata her yönden donanımlı bir şekilde hazırlanırlar.
Vakfınıza çocuklar nasıl ve nereden geliyor?
Ülke çapında temas kurduğumuz öğretmenler, yatılı bölge okulları ve yerel yönetimlerin yönlendirmeleriyle ihtiyaç sahibi ailelere ulaşıyoruz. Başvuru formlarındaki koşullara uyan aileleri telefonla arayarak ön mülakat gerçekleştiriyoruz. Sonrasında durumu yerinde tespit etmek için ev ziyaretleri yaparak uzmanlar eşliğinde çocuk ile aileyle yüz yüze görüşüyoruz ve burs komitemize sunulmak üzere raporlar hazırlıyoruz. Burs şartlarını taşıyan çocukları, çocuk alanında çalışan avukat, psikolog ve eğitmenlerden oluşan burs komitemizin değerlendirmelerinden sonra Vakfımızın yönetim kurulu onayıyla eğitim hayatlarının sonuna kadar desteklemeye başlıyoruz.
“Aileye Dönüş” projesi nedir?
Vakfımızın uzun süredir yürüttüğü, kurum bakımından biyolojik ailelerinin yanına dönen çocukların sağlıklı bir geçiş süreci yaşamalarını sağlayan “Aileye Dönüş” projemiz, AB Sivil Toplum Diyaloğu 5. Dönemi Destek Programı kapsamında da desteklenmeye başlandı. Projenin bu destekle birlikte örnek bir model oluşturmasını ve tüm ülkede yaygınlaşmasını hedefliyoruz.
Eğitim hakkı risk altındaki çocuk ne demek?
Eğitim çağında olan ve eğitimini sürdürmek isteyen fakat ekonomik, sosyal veya çevresel koşullar nedeniyle öğrenime erişim imkanı bulmakta zorlanan, eğitim hayatından uzaklaşma riski bulunan çocuklar bu şekilde tanımlanmaktadır.
Belletmenler hangi kriterlere göre seçilmektedir?
Koruncukköylerdeki belletmenler Eğitim Fakültesi mezunu, pedagojik formasyonu bulunan, çocuklara liderlik ve doğru modellik yapabilecek vasıflara sahip kişiler arasından seçilmektedir. Profesyonel kadroda sözleşmeli bir şekilde çalışırlar. Milli Eğitim’den ve Vakfın senelik özel programlardan periyodik olarak eğitim almaları sağlanarak mesleki gelişimlerini devam ettirirler.
Vakıf gelirlerini kimlerden ve nasıl elde ediyor?
Vakfımız gelirlerini bireysel bağışlardan, kurumsal bağış ve projelerden, düzenli sponsorluklardan ve düzenlediği çeşitli etkinliklerden elde etmektedir. Tamamen şeffaf bir şekilde gelir ve giderini beyan eden kurumumuzu Maliye Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bağımsız bir Yeminli Mali Müşavirlik Firması her sene düzenli olarak denetlemektedir. Vakfımıza 17.12.1989 tarih ve 1989 / 14827 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Vergi Muafiyeti hakkı tanınmıştır.