Faaliyet Raporumuz hazırlanıyor

Her yıl olduğu gibi Vakfımızın Faaliyet Raporu’nun hazırlanmasında Finar Kurumsal gönüllü olarak bizlere destek veriyor. Başkanımız tarafından kaleme alınan ve yeni vizyonumuzu anlatan raporun önsözünü siz değerli Koruncuk Dostlarımız ile paylaşmak isteriz.


KIRK YILIN ARDINDAN

Bu yıl Vakfımızın 40 yılını kutluyoruz. 

Ne mutlu bizlere ki gelecek nesillere ve bizi destekleyen kıymetli mütevelli ve gönüllülerimize, gurur ile anlatacağımız birçok başarımız ve övüneceğimiz bir geçmişimiz var. Bu kırk yıl içinde çocuklar için yaptığımız tüm çalışma ve mücadeleler, yetiştirdiğimiz çocuklar kadar bize gurur ve mutluluk veriyor.  

Geçen 40 yıl içinde Vakfımız büyüyerek güçlendiği kadar, mütevelli ve profesyonelleri ile de çok kıymetli bağlar kurmuştur. En önemlisi kurulan bu bağlar sayesinde, gücüne güç katmış, kadrolarını yetiştirerek ve eğiterek, Vakfımızın kurumsal kimliğinin yapılanmasında çok büyük aşamalar kaydetmiştir. Kırk yılın ardında, Vakfımızın yükselen değerleri kadar, kadrolarının kazandığı tecrübeler ve aidiyet duygusu, kurumsal kimliğimizin daha da güç kazanmasına vesile olmuştur. Bu sebep ile mütevellilerimiz, yönetim kadromuz ve vakıf çalışanlarımız ile her zaman gurur duyduk ve duyacağız.

Vakfımızın mücadele ile geçen kırk yılı sonunda, yeni bir yapılanma ile karşı karşıyayız. 

Büyük emekler ile inşa ettiğimiz Koruncukköy Urla tesislerimiz, ihtiyaç sahibi 46 kız öğrencimizin tesise kabulü ile 2 Eylül 2019 tarihinde hizmete açılmıştır. Bundan böyle, kademeli olarak, tesise kabul edeceğimiz çocuklar ile 205 kapasiteli tesisimize, 10-18 yaş grubundaki kız çocuklarımızı kabul edeceğiz. 

Bu çocukların, orta ve lise öğrenimleri, barınma, iaşe, eğitim desteği ve her türlü kültürel aktiviteleri vakfımız tarafından karşılanacaktır. Kızlarımız istedikleri ve kazandıkları takdirde tüm yükseköğrenim hayatları süresinde desteklenecekler. 

Bu çalışmaları büyük özveri ile yapan, çalışma arkadaşlarımıza,  İstanbul ve İzmir arasında mekik dokuyan sevgili Yönetim Kurulu üyelerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. İzmir tesisimizi hizmete açmanın mutluluğunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

İstanbul Arnavutköy Bolluca tesislerimiz 30 yıldır Devlet kurumları ile yapılan iş birliği protokolü ile çalışmıştır. Tesislerimize koruma kararı mahkemeler tarafından alınmış 0-18 yaş arası çocukları kabul ederek, onları hayata hazırlayıncaya kadar destekledik ve tüm mali imkânlarımızı onlar için seferber ederek devlet kurumlarına da yıllarca yardımcı olmaya çalıştık. Koruncukköy Bolluca’dan yetişen yüzlerce çocuğumuz, sürdürülebilir bir eğitim ve desteği vakfımız sayesinde alarak yetiştiler. Onların ailesi olmak ile hep gurur duyduk.

Bizler Vakıf yönetimi ve ailesi olarak, çocuklara verilen eğitim ve desteklerin sürdürülebilir olması kadar, yakın ve gerçek bir aile ilişkisi içinde yürütülmesinin çocuğun yüksek yararı kadar, gelişimi ve mutluluğu için önemli olduğuna inanıyoruz.

Kırk yıl içinde bunu başardığımızı görerek hep mutlu ve gururluyduk. Devlet kurumlarından gelen her raporda bunun gerçekleştiğinin onaylandığını görmek kadar, çocuklarımızın hayattaki başarı ve duruşlarını izlemek de bize güç ve umut verdi. Vakfımızın kırk yıl içinde yetiştirdiği çocuklar, geçmişimiz için bir gurur ve geleceğimiz için büyük bir tecrübe ve mutluluk kaynağı olmuştur. Onların hayatlarının her aşamasında yanlarında olmanın dayanılmaz heyecanını yaşamak her şeye değer.

Ancak Vakfımız bundan sonra devlet koruması altındaki çocuklara sürdürülebilir bir eğitim ve yaşam desteği veremeyeceğini, çocuklar ile bu güne kadar geliştirdiği kişisel, psikolojik ve ailevi ilişki ağının, devlet kurumları ile yapılan protokole uyumunun sağlanamaması sebebi ile çocuklar için Vakfımızın yaptığı çalışma ve desteklerin, sağlıklı ve Vakfın kriterlerine uygun yürütebilmesinin ortadan kalktığını yaşayarak gözlemlemiştir. 

Bu doğrultuda Yönetim Kurulumuz, aldığı çok önemli ve oldukça zor bir karar ile sadece koruma kararlı çocuklara yönelik hizmetini sonlandırmış olmasına rağmen, her zaman onların hizmetinde olmaya da devam edecektir.

Vakıf olarak verdiğimiz bu hizmeti, bundan böyle Türkiye’nin her bölgesinde korunma ihtiyacı olan tüm çocuklara sunma hedefimizi orta vadede gündeme almış, resmi senedimizin çocuklar için yapılmasını ön gördüğü diğer hedeflerine yönelmiştir. 

Bu karar ile ilk aşamada, Bolluca tesislerimiz ihtiyaç sahibi liseli kız çocuklarımızın eğitimine tahsis edilmiştir. Bu tesisimiz için de işletme ruhsatımız 11 Eylül 2019 tarihinde alınmıştır. İlk etapta, 72 öğrencilik kapasite ile Koruncukköy Bolluca’da büyümüş kızlarımız öncelikli olmak üzere,  çocuk kabulüne başlanmıştır.  Vakfımız, Koruncukköy Bolluca’da yetişmiş ve “Koruma Sonrası” izleme programımızdan faydalanan çocuklarımıza da desteğini sürdürmektedir. Mevcut kapasitemiz ile Koruncukköy Bolluca’da 300 çocuğa hizmet verilmesi amaçlanmaktadır.  

Tesisimizin diğer kısımları güncel yönetmeliklere göre yenilenerek daha çok sayıda çocuğa hizmet verme amacıyla yapılandırılacaktır. 

Bundan böyle Arnavutköy Bolluca, Vakfımızın merkez ofisinin de bulunacağı, halen 30 çocuk kapasitesi ile çalışmaya devam eden çocuk yuvamız ile çocuklar için yeni ve büyük vizyona sahip projeleri gerçekleştirmek için heyecan ile bekleyen, ekip arkadaşlarımızın çalışacağı, büyük projelere de imza atacağımız yeni bir Çocukköyü olacaktır.

Hedefimiz, yardıma ihtiyaç duyan, desteklenmeleri zorunlu olan çocuklara, sürdürülebilir spor, eğitim, kültür ve psikolojik destek verebileceğimiz alanlar açmak ve ailelerine dönüş yapan çocuklarımız ile eğitimine devam eden, diğer çocuklarımızdan elimizi çekmeden, tüm ihtiyaç sahibi çocuklara bu merkezden ulaşabilmektir.

Bizimle birlikte olduğunuz ve bize güvendiğiniz için sonsuz teşekkürler.

Av. Figen Özbek

TÜRKİYE KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLAR VAKFI

MÜTEVELLİ HEYET VE YÖNETİM KURULU BAŞKANI