Nefes Alma Bilimi ve Sanatı

 

Nefes Alma Bilimi ve Sanatı

Eğitim hakkı risk altında ve temel ihtiyaçlarının karşılanması bakımından olanakları kısıtlı olan çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sunmak için İstanbul Bolluca’da ve İzmir Urla’da bulunan Koruncukköylerde güvenli bir yaşam ortamı sunan Koruncuk Vakfı; çocukların sağlıklı kişisel, psikolojik ve sosyal gelişimi için gereken ihtiyaçlarını karşılayarak onları sevgi ve güvenle hayata hazırlıyor.  

İzmir’de bulunan Koruncukköy Urla’nın ev sahipliğinde 14 Temmuz tarihinde İzmir Çeşmeköy'de gerçekleştirilen Dr. Neslihan İskit ile Nefes Alma Bilimi ve Sanatı etkinliği, çocukların eğitimlerini desteklemenin yanı sıra onları geleceğe kendilerine güvenli bireyler olarak hazırlamak için gereken ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulundu. Etkinlikte, tarladan sofraya teması ile ayurvedik öğle yemeği menüsü Dr. Ender Saraç tarafından önerildi, Şef Sinem Turtat ve Şef Barış Turtat tarafından uygulandı.

 

Dr. Neslihan İskit hakkında:

Dr. Neslihan İskit, 2000 yılında yoga çalışmalarına başlamış ve yoganın onda yarattığı değişiklikleri diğer insanlarla paylaşmak için yoga terapi alanında eğitimler almıştır. Prof. Dr. Bingür Sönmez ile kalp hastaları için “kalp yogası programı” ve “kalp arıtma programı” geliştirmiş ve bulgularını uluslararası sempozyumlarda paylaşmıştır. Yoga eğitmenliği sertifikasını Hindistan Vivekananda Üniversitesi’nden alan İskit, daha sonra kalp yogası ve kanserli hastalarla yoga sertifikasını Kripalu Merkezi’nden almıştır. Dr. Neslihan İskit, yoga terapi ile ilgili çalışmalarını Memorial Hastanesi’nde sürdürmektedir. İskit’in Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Dr. Selim Tansal ile birlikte kaleme aldığı “Kalp Yogası” ve “Stres Yogası” adlı kitaplarının yanı sıra “Kalp Yogası”, “Çocuk Yogası” ve “Hamilelik Yogası” “Stressiz bir yaşam için Yoga” ve “Bel ve boyun ağrıları için Yoga” adlı video içerikleri bulunuyor.