KORUNCUKKÖYLER


Koruncukköy'de geleceğe,
sevgiyle ve güvenle...

Çocuk koruma politikalarının eksikliği, nüfus artışı, gelir dağılımındaki eşitsizlik gibi unsurlar, çocuğun haklarından mahrum kalmasına ve toplumda potansiyelini tam olarak gerçekleştirememesine sebep oluyor. 18 yaşına kadar, yani kanuna göre “çocuk” olan dönemde, çocukların örgün eğitimde kalması onları aynı zamanda dış faktörlere karşı korumada önemli mekanizmaların başında geliyor. Bir çocuk okula devam ettiğinde, işçi olarak çalıştırılma, çocuk yaşta evlendirilme, suça sürüklenme gibi risklerden büyük ölçüde uzaklaşmış oluyor.


Koruncuk Vakfı ne yapıyor?

Koruncuk Vakfı; temel ihtiyaçlarının karşılanması bakımından olanakları kısıtlı ortaokul ve ortaöğretim (lise) seviyesindeki kız öğrencilere** eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için Koruncukköylerde güvenli bir yaşam ortamı sunuyor. Sağlıklı kişisel, psikolojik ve sosyal gelişimi için gereken ihtiyaçları eğitim hayatı boyunca Koruncuk Vakfı tarafından bedelsiz karşılanan çocuklar, sevgi ve güvenle hayata hazırlanıyor. 

İstanbul ve İzmir’de bulunan Koruncukköyler, Milli Eğitim Bakanlığı izniyle özel öğrenci yurdu olarak hizmet veriyor. İstanbul’da 1992 yılında kurulan Koruncukköy Bolluca lise, İzmir’de 2019 yılında açılan Koruncukköy Urla ise ortaokul ve lise seviyesindeki kız çocuklarının eğitim hakkı için başta barınma olmak üzere bakım ihtiyaçlarını karşılıyor.

Çocukların eğitim ve yaşam kalitesini yükseltmek için çalışan Koruncuk Vakfı, çocukların sosyal ve psikolojik açıdan sağlıklı gelişimlerini desteklemenin yanı sıra rehberlik ve kariyer danışmanlığı veriyor. Aileleriyle düzenli olarak görüşmeleri ve tatillerde ailelerinin yanlarına gidip gelmeleri sağlanan Koruncuklar, okul dışındaki zamanlarda kişisel gelişimlerine yönelik sosyal, sportif ve kültürel aktivitelere katılıyor. Koruncukköyde yaşayan bir Koruncuk, ihtiyaç duyduğu takdirde, üniversite eğitimine devam etmesi için gerekli yardımlar yine Vakıf tarafından sağlanıyor.

Koruncukköy Özel Öğrenci Yurtları Broşür

 

  

Koruncukköylerde yaşam

Koruncukköylerde aynı yaş grubundaki çocuklar mutfak, oturma, ders çalışma, televizyon izleme ve dinlenme alanlarının yer aldığı sevgi ve güven dolu bir ortamda birlikte yaşıyorlar.
Tesislerimizde kütüphane, bilgisayar laboratuvarı, atölye sınıfları, tiyatro ve etkinlik alanları, açık spor alanları gibi sportif ve sosyal aktivitelerin gerçekleştirildiği alanlar yer alıyor.

Koruncukköylerin olanakları, Koruncuklara ücretsiz sağlanıyor.

-          Barınma hizmeti

-          Yılda en az iki kez aile yanına gidiş-dönüş ulaşım desteği

-          Kitap, kırtasiye malzemesi, kıyafet, harçlık desteği

-          Etüt öğretmeni desteği

-          Okula ulaşımda servis desteği

-          Sosyal ve kültürel aktivitelere katılma olanağı 

-          Tatil dönemlerinde gelişim kamplarına katılma imkanı

-          Atölye ve laboratuvarlarda kişisel gelişim imkanı

-          Rehberlik ve kariyer danışmanlığı desteği

-          Psikososyal destek ve sağlık desteği

-          Lise öğrenimini tamamlayan çocuklar için yükseköğrenim desteği

**Öğrenci başvurularımız sona ermiştir.

Başvurular nasıl yapılıyor?

Koruncuk Vakfı, başvurularda çocukların öncelikle sosyo-ekonomik ve coğrafi koşulları, psikolojik/sosyal/gelişimsel destek ihtiyaçlarını değerlendiriyor. Tüm Türkiye’ye açık olan başvurular için herhangi bir giriş ücreti talep edilmiyor veya başarı kriteri aranmıyor.

Çocuğun eğitim hayatının, bu sebeplerden biri veya birkaçına bağlı olarak sekteye uğraması söz konusu ise devreye giren Koruncuk Vakfı’na gelen başvurular, Saha İnceleme Ekibi’nin değerlendirmesinden sonra Değerlendirme Komitesi’ne sunulur. Eğitim desteği onaylanan adaylar, Yönetim Kurulu kararıyla kabul edilir.

* Koruncukköylere kontenjan dahilinde öğrenci kabul edilecektir. 
** 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı için sadece kız öğrenci başvurularını kabul eden Koruncuk Vakfı, ilerleyen dönemlerde erkek çocukların da olanaklardan yararlanabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. 

İletişim: 0533 393 87 91 | 0212 685 03 83 


GALERİ