Avukat Figen Özbek

AV. FİGEN ÖZBEK

TÜRKİYE KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLAR VAKFI MÜTEVELLİ VE YÖNETİM KURULU BAŞKANI


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1970 yılında mezun olmuştur. İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak 47 yıldır kendi ofisinde faal avukatlık yapmaktadır.

Fakülte yıllarından bu yana, çocukların hakları ve eğitimine katkı sağlamak için sivil toplum kuruluşları içinde çeşitli projelere destek vermiş ve kendi projelerinin de hayata geçmesi için uğraş vermiştir. 5 yıl boyunca Adalet Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte tutukevi ve cezaevinde özellikle “suçlu çocuklar” için mesleki eğitim çalışmaları yürütmüştür.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı ile 1992 yılında mesleği sebebi ile tanışmış ve o yıldan itibaren, vakfın tüm hukuki ihtilaflarında gönüllü olarak hizmet vermiştir. 2005-2012 yılları içinde Yönetim Kurulu’nda İdari Başkan Yardımcısı olarak görev aldıktan sonra, 2012 yılından bu yana Vakfın Mütevelli Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.
2014 yılında Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu’nu kurmuştur. Halen başkanlığını yaptığı bu platformda çocuk hakları ve istismarı konusunda çalışmak için birleşen 25 sivil toplum kuruluşu ile bu güne kadar birçok proje gerçekleştirilmiştir.

2018 yılında “Terazinin Kefesi” isimli anı-söyleşi kitabı yayınlanmış, kitabın tüm gelirini Vakfa bağışlamıştır.
Evlidir, iki kız çocuğu ve iki torunu bulunmaktadır.