Koruncuk Başkanın Mesajı

BAŞKANIN MESAJI

TÜRKİYE KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLAR VAKFI MÜTEVELLİ VE YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Koruncuk Vakfı 1979 yılından bugüne çocuklarımızın sevgi ve güven içinde büyüyen, bilime inanan, sanatın değerini bilen, sosyo-kültürel açıdan olumlu ilerlemeler kaydetmiş, üreten, haklarının bilincinde, sorumluluk sahibi ve mutlu bireyler olmaları için aralıksız çalışmaktadır.

Gerek akademik başarı şartı içermeyen kabul kriterlerimiz gerekse verdiğimiz hizmetin kapsam ve derinliği açısından, bu hizmeti Türkiye’de uçtan uca ve bütünleşik olarak veren tek vakıf olmanın gururunu yaşıyoruz. Bugüne kadar yüzlerce çocuğu kendine güvenli ve donanımlı bireyler olarak yetişmelerini sağlayan Koruncuk Vakfı, yeni vizyonu ile eğitime erişimi risk altında olan 10-18 yaş arası kız çocuklarına yurt desteği vererek, onların sıcak bir aile ortamında eğitime erişmelerine ve hayata hazırlanmalarına imkan veriyor.

Koruncuk Vakfı olarak kapsamlı, her yerde ve her koşulda çocuğu daima merkeze alan ve başta ailesi olmak üzere, onun iyilik haline etki eden herkesi sürece dahil eden sürdürülebilir güçlü bir yapı kurmaya çalışıyoruz. Anne-baba ve kardeşler arasındaki bağların güçlendiği ve işlevsel hale geldiği her ailenin, sağlıklı bir toplum için en değerli kazanım olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne uygun olarak, çocukların aileleri ile birlikte güçlendirilmesini esas alan “Aile Temelli Hizmet” çalışmaları yeni dönemde yatırım yapacağımız alanların başında geliyor.

Koruncuk Vakfı kurulduğu günden bugüne, kendi geliştirdiği önleyici, koruyucu ve iyileştirici sosyal hizmet modelleriyle çocuk bakımında daima öncü bir rol üstlenmiştir.
Aynı anlayışla, çocukların psiko-sosyal gelişimlerine öncelik veren, bize özel bir bakım modelini geliştirmek ve her koşulda aynı standartta uygulanmasını sağlamak önümüzdeki dönemin öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Üstlendiğimiz sorumluluk bilinciyle, öğretmenlerden belletmenlere, sosyal hizmet uzmanlarından psikologlara geniş bir ekip ve yüksek motivasyonla, çalışmalarımıza artan ivmeyle devam ediyoruz.

Verdiği desteklerle attığımız her adımın arkasında duran, Koruncuklarımızın kendine güvenli bireyler olarak toplumda yer almaları için 42 yılı aşkın süredir yürüttüğümüz çalışmalarda maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen, büyük ve güçlü bir aile olmanın sıcaklığını bize hissettiren tüm bağışçı ve gönüllülerimize şükranlarımı sunarım.  

Saygılarımla,

Av. Dr. Figen Z. Samuray
Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı