Koruncuk Başkanın Mesajı

BAŞKANIN MESAJI

TÜRKİYE KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLAR VAKFI MÜTEVELLİ VE YÖNETİM KURULU BAŞKANI


Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı bu yıl 40. yılını dolduruyor. Geride bıraktığımız kırk yıl içinde Koruncukköy Bolluca’da yetiştirdiğimiz yüzlerce çocuğumuzu topluma kazandırmanın ve onların toplum içindeki başarılarının gururunu duyuyoruz.

Devlet kurumlarının tespit ettiği ve koruma altına aldığı, aile bağları zayıf ve yetersiz hatta kişisel varlığı tehdit altında olan çocuklara yeni bir yaşam sunabilmek üzere kurulan Vakfımız 40. yılında hizmet alanını genişleterek eğitim alanında da kız çocuklarımıza fırsat eşitliği sunmaya hazırlanıyor.
Hiçbir çocuk yazılı bir anlaşma ile dünyaya gelmiyor, “dünyaya gelebilir miyim?” diye soramıyor. Gözünü açtığı ülkeyi ve içine doğduğu ailesini seçme şansı olmuyor. Kırk yıl önce ailemize katılan çocuklarımızı “MUTLU ÇOCUK” olarak yetiştirmek üzere yola çıktık. Kırk yıldır bunu gerçekleştirmek için çalışıyor ve Vakıf ailemizin birer bireyi olan çocuklarımıza yaşamları boyunca destek olmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Vakfımız, tesisleri içinde yaşayan çocuklara, barınma ve eğitimlerinin yanı sıra, güçlü ve sağlıklı birer birey olmaları için pek çok imkan sunmaktadır. Profesyonel elemanlarımız ve iş birliği yaptığımız uzmanlar ile onlara sıcak bir aile ortamı içinde, yaşamlarını sürdürecek sahalar yaratmaktadır.
Çocukların dünyayı daha net ve açık algılamalarına yardım etmek, onların eğitimini, yaşam kalitesini, aile değerlerini geliştirmek, sosyal yaşam içinde sanatın, müziğin farklı dallarında da onlara yön ve destek verebilmek, yetenekleri ölçüsünde fırsatlar yaratmak, kültürel değerlerimizi aşılayarak onları pozitif bireyler  olarak hayata kazandırmak Vakfımızın amaçları arasındadır.

Bu yıl hizmete açacağımız İzmir Koruncukköy Urla ‘da ortaokul ve lisede okuyacak kız öğrencilere barınma ve eğitimlerine destek, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılmalarına katkı sağlayacağız.

Ayrıca Aile Danışma Merkezlerimiz ile koruma öncesi toplumu bilinçlendirmek üzere faaliyetlerimizi geliştiriyoruz.
5 yıl önce kurduğumuz ve üye sayısı her geçen yıl artan Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu’nda yer alan 25’i aşkın  çok kıymetli sivil toplum kuruluşu ile ortak  amacımız, çocukların yüksek yararını korumak ve onların istismar edilmelerine fırsat vermemektir. Bu asla vazgeçemeyeceğimiz en önemli  hedeflerimizden biridir.
Devlet kurumlarının ve ilgili Bakanlıkların yaptığı çalışmalar yanında, toplum ile entegre bir sivil toplum kuruluşu olarak, duyarlı kişi ve kuruluşlardan maddi ve manevi destek alarak bu çalışmaları yürütmekteyiz.

Vakfımıza destek olan tüm gönüllülerimize şükran borcumuz var. Bizi destekleyerek, çözüm üretmemize katkı sağlayacak fırsatlar ve imkânlar yaratarak yanımızdalar. Kurumsal ve bireysel gönüllülerimiz sayesinde, çocuklarımıza her alanda daha çok hizmet etme fırsatımız oldu ve olacak.
Değerli mütevellilerimiz ile İstanbul Koruncukköy Bolluca ve İzmir Koruncukköy Urla tesislerimizde görev alan, yüz kişiyi bulan tecrübeli ekip arkadaşlarımız ve bize yıllarca desteğini hiç esirgemeyen gönüllülerimiz ile nice kırk yıllara erişeceğimize eminiz.
Gelin hep birlikte çocuklarımız için el ele verelim.

AV. FİGEN ÖZBEK
TÜRKİYE KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLAR VAKFI
MÜTEVELLİ HEYET VE YÖNETİM KURULU BAŞKANI