Afet ve Çocuk Görüntüleriİzmir’de meydana gelen deprem ile ilgili haberlerin medyada paylaşılma şekli hakkında Koruncuk Vakfı olarak bir açıklamayı yapma gereği duyuyoruz.

Başta çocuklar olmak üzere, depremde hayatını kaybedenler ve zarar görenlere ait kişisel bilgi veya verilerin, mobil iletişim araçlarının da etkisiyle medya üzerinden izinsiz biçimde hızla yayıldığını endişeyle gözlemliyoruz.

Deprem, kişinin fiziksel ve psikolojik bütünlüğünü tehdit eden, güvenlik hissini olumsuz yönde etkileyen çok önemli bir travma nedenidir. Her yaştan yetişkini ve özellikle de çocukları şiddetle etkiler. Bu nedenle, depremle ilgili her türlü mecra üzerinden yapılacak paylaşımların, öncesinde titizlikle değerlendirilmesi gerekir.

Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre, çocuğun izni alınmadan yapılan bilgi, veri ve görsellerin paylaşımı, çocuğun özel yaşantısına haksız müdahaledir. Olayın meydana geldiği dönemde ve daha sonra bu görsellerle karşılaşabilecek olan çocuğun sağlıklı gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Sorumlu yönetimler, medya kuruluşları ve vatandaşların, enkazdan çıkış görüntülerini paylaşmamalarını, paylaşılmış görüntüleri kaldırmalarını önemle rica ederiz.

Koruncuk Vakfı