Koruncuk Vakfı'nın Kamuoyuna Duyurusudur

4675 sayılı İnfaz Hakimliği Kanunu'nda değişiklik yasa tasarısı olarak gündeme gelen düzenlemelerle ilgili olarak söz konusu değişikliklerin çocuk cinsel istismarcılarına infaz indirimi veya erken tahliye koşullarını da içerdiği gündeme gelmiştir.

Ülkemizin, dünya ile birlikte geçirdiği olağandışı günlerde alınan kararların sonucunda Covid-19’un yayılımının önlenmesi kadar toplumun hiçbir kesiminin dezavantajlı durumda veya bir başka tehlikeyle karşı karşıya bırakılmaması gerektiğine inanıyoruz. Ancak söz konusu yasa tasarısı, istismarın cezasızlığı anlamına geleceğinden sadece suç mağdurlarının iyilik halini tehlikeye atmayacak aynı zamanda adalet sistemine olan güveni temelinden sarsacak niteliktedir.

Kadına ve çocuğa şiddetin engellenemediği bir toplumda yaşıyoruz. Çocukları güvensiz ortamlarda yaşamaya mecbur edecek bir yasa tasarısının çıkarılmasının tehlikelerine dikkatinizi çekmek istiyoruz.

İstismarcının  cezasızlık halinin çocuklarımız üzerinde yaratacağı güvensizlik ve çaresizlik hissi göz ardı edilmemelidir. İstismarcının cezasını çekmeden salıverilmesi yara almış çocuklarımıza ikinci bir darbe olacak ve sisteme inancı zayıflatacaktır. Salgın hastalıktan ötürü devletin tüm kurumlarından yapılan “evde kalın” çağrısı da göz önünde bulundurulduğunda bu tasarının çocuk ve kadını, istismar ve şiddete açık hedef haline getirmesinden endişe duyuyoruz. İstismarcının ev içerisinden biri olduğu durumlarda bu uygulama, içinde bulunduğumuz süreçte çocukları istismarcıları ile başbaşa bırakmak demektir. Cezaevlerinde bu suçlardan yatan kişilerin af edilmesi aileler içinde yeni şiddet ve istismar olaylarının artmasına fırsat verecektir.

Çocuklarımız güvende olduğunu düşündüğümüz evlerine gönderilmişken, gözlerden uzak kaldıkları bu süreç içinde, şiddet ve istismar olaylarından kendilerini koruma imkanı da  bulunmayacaktır. Özellikle ev içi şiddet ve istismara karşı savunmasız olan çocuklarımız için bu kategorideki suçluların,  af kapsamından çıkarılması ve hiçbir şekilde gündeme alınmaması talebimizdir.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı